ana sayfa > Araç Giydirme Uygulama Örnekleri, Araç Filo Giydirme > A dan Z ye Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) İşlemi

A dan Z ye Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) İşlemi

Hassan İnşaat Dekor Firması Araç Filo Giydirme

/ Boran Reklam / Boran Reklam

 

Araç Giydirme Nedir?

Araç Giydirme Araçların üzerine yapılan reklam uygulamasıdır.
Araç Giydirme ; Araç Üzeri  Reklam , Araç kaplama , Araba Giydirme olarak ta adlandırılır.. Araç Giydirme; Cast Folyo diye adlandırılan yapışkanlı PVC ile yapılır. Bu yapışkanlı PVC Cast Folyo’nun kalınlığı 0.05 mm. dir. Cast Folyo’nun çok ince olmasının sebebi; Araç Giydirme işlemi işlem yapılırken, Aracın kanaloluklarına folyonun rahatça esnetilerek pozisyonlandırılmasını sağlamaktır. Bu işlem profesyonel Araç Giydirme ekipleri tarafından yapılmalıdır. Araç Giydirme hakkın da detaylı bilgileri www.boranreklam.com sitemizden bulabilirsiniz.

Araç Giydirme İşleminden Önce Yapılması Gerekenler

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi ( Araç üzeri Reklam Uygulaması ) yapılmadan önce , giydirilecek olan  aracın detaylı fotoğrafları çekilir. Çekilen bu fotoğraflar bilgisayar ortamına getirilir ve uygun bir grafik programında tasarımlar alternatifli olarak yapılır.Beğenilen tarsıma göre Araç giydirme işlemi ( sanal ortamda ) müşteriye onaylatılır. Böylelikle Müşteri Aracını Giydirme yapmadan önceki şeklini bilgisayar ortamında görmüş olur. Bu durumda hem  Reklam firması hemde Araç Giydirme /Araç kaplama işlemini yaptıracak  olan firma Araç giydirme işlemine başlamadan önce karşılıklı oalarak anlaşmaya varmış olur.

Araç Giydirme ölçülendirilmesi nasıl yapılır ?

Araç Giydirme/Araç kaplama için gelen aracın fotoğrafı çekildikten sonra renkli çıktısı hazırlanır. Bu çıktı üzerine Aracın tüm detaylı ölçüleri not edilir. Bu ölçülerin net  olarak alınması uygulamada oluşacak  hatayı ortadan kaldırmış olur. Araç Giydirme/Araç kaplama profesyonellik  gerektirdiği için  yanlış bir ölçü, bütün Araç Baskısını yanlış yapılmasına neden olur.

Araç Giydirme işleminin üretimi ?

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemin yapılacağı Aracın ölçüleri alındıktan sonra sıra üretime gelir. Araç Giydirme işinde profesyonel Grafikerler firmanın talep etmiş olduğu reklam uygulamasını yaparlar. Araç Giydirme/Araç kaplama işleminin en önemli aşamalarından biri de grafik  tasarımdır.  Yanlış tasarım yanlış baskıyı beraberinde getir. Yanlış baskı Araç giydirme/Araç kaplama esnasında aracın üstünde çok net bir şekilde kendini belli edecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi yapılacak aracın; dekupe( kesme ) işlemi gerektiren yerlerine (kapı kollarına, kapı aralarına, çıtalara, farlara, fitillere, anahtar deliğine, cam kenarlarına ve arka silecek diplerine) herhangi bir yazının, logonun ve resmin gelmemesine dikkat edilmelidir. Araç Giydirme /Araç kaplama için gerekli ölçülendirme yapıldıktan sonra Digital Baskı makinesine iş gönderilir.

Araç Giydirme Ne Demek

Araç üzerine uygulanan reklam çalışmasına, “Araç Giydirme/ Araç Kaplama’’ adı verilir. Araç giydirme oldukça detaylı bir konu olduğundan bilgi , beceri ve fazlasıyla dikkat istemektedir.Boran  Reklam San.Tic.Ltd.Şti.tüm ekibiyle  Araç Giydirme / Araç kaplama konusunda yeterli  tecrübeye sahiptir. Bu tecrübeyi ve  birikimi Araç giydirme/Araç kaplama konusunda bilgi almak isteyen tüm kurum ve tüzel kişilerle , Araç giydirme/Araç kaplama hakkında doğru ve gerçek bilgiyi paylaşmayı kendimize ilke edinmiş bulunuyoruz.

Neden Araç  Giydirme ? Araç Giydirmenin Reklam Etkisi

Her firmanın reklam yapacağı bir çok yol  vardır.  Televizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Tabela, Billboard, gibi çeşitli kulvarlarda reklam yapılabilir. Özellikle  görsel ve yazılı basın  reklamları, hem geçici oluşundan hemde ekonomi açısından firmaları zorlamaktadır. Durum böyle olunca  ARAÇ GİYDİRME/ARAÇ KAPLAMA nın hem daha ekonomik hemde daha faydalı olduğu düşünülmektedir.  Firma aracınız her zaman trafikte olduğundan dolayı seyyar bir reklamınız olacaktır. Bu sebepten dolayı Araç Giydirme/Araç kaplama çok önemlidir. Aracınız sürekli trafikte olduğu için daha fazla kitlelere ulaşılmaktadır. Araç giydirmeye ayırmış olduğunuz bütçe diğer görsel ve yazılı basın  reklamları için ayırmış olacağınız bütçenin çok altında kalacaktır. Araç Giydirme/Araç kaplama  konusu hakkında www.boranreklam.com. web sitemizde tüm referans örneklerimizi görebilirsiniz. Bu referasların içinde Araç Giydirme/Araç Kaplama ile ilgili tüm çeşitleri bulabilirsiniz. Araçların sadece kapı kısımlarına Logo uygulaması, bölgesel Araç Giydirme ,full Araç Giydirme gibi tüm örnekler mevcuttur. Ayrıca şu anda içinde olma olasılığınızın yüksek olduğu www.aracgiydirmetr.com web siteside Boran Reklam  San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne aittir. Bu iki web sitesinde de Araç Giydirme /Araç kaplama ile ilgili aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Giydirmeden Önce Araç Nasıl Olmalıdır?

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemine başlamadan önce Araç kesinlikle temiz olmalıdır. Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemi yapılmadan bir gün önce aracın Temizlenip  kapalı bir ortamda  kurumaya bırakılması uygulama ve dayanıklılık açısından son derece önemlidir. Araç Giydirme/Araç kaplama uygulamaya başlamadan  bir iki saat önce yıkama yapılması son derece zaralıdır.Son anda yıkanan araçlarda özellikle  fitillerin içinde su kalıyor ve Araç giydirme /Araç kaplamaq esnasında Cast  folyonun içine istem dışı  su giriyor. Bu  su zamanla  Cast folyoyu kaldırıyor. Araç Giydirme/Araç kaplama işlemine başlamadan önce aracın sudan ve tozdan korunması için yıkanıp kapalı bir ortamda  kalması şarttır.

Araç Nasıl Giydirilir?

Araç Giydirme/Araç kaplama işlemi profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış yapılacak montaj, ek yerlerinin birbirlerini tutmamasına, hava kabarcıklarının oluşmasına ve yapıştırılan Cast folyonun kısa zamanda kalkmasına sebep olacaktır.Araç Giydirme/Araç kaplama yukarıdan  aşağıya doğru yapıştırılarak uygulanmalıdır. Cast Folyoyu pozisyonlandırmadan ve esnetmeden bu işlem yapılmalıdır ki  yapıştıracağınız ikinci parça (görselin devamı) diğer parçayla birbirini tutsun. Aracın metal aksamı cast folyo ile giydirildikten sonra varsa camlara  one way vision adı verilen  delikli folyo yapıştırılmalıdır.One Way Vision un  özelliği dışarıdan bakıldığında görsel  görünür, aracın içinden bakıldığında ise dışarıs net bir şekilde  görünür.

Araç Giydirmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç Giydirme/Araç kaplama da en önemli husus aracın kesinlikle temiz olmasıdır. Araç Giydirme/Araç kaplama da kullanılacak Cast Folyonun dijital baskıdan sonra boyanın tam olarak kurumasını beklemek daha sağlıklı nbir uygulama sağlıyacaktır.sıvamanın çizilmemesi için keçe ağızlı ragle kullanılmalıdır.Kanalbölgeler uygulama bittikten sonra ısıtıcı fön yardımı ile ısıtılıp üzerinden geçilmesi daha uzun ömürlü bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Araç Giydirme İşleminin Grafik Tasarımı ve Aracın Ölçülendirilmesi

Aracınızı Araç Giydirme /Araç kaplama yaptrmak istediğinize karar verdikten sonra kesinilikle profesyonel firma tercih etmiş olmanız tüm işlemlerin gerçerkleşmesin kusursurz sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Grafik tasarım işleminde kesinlikle profesyonel bir grafiker tarafından yapılması sizin arzu ettiğiniz reklam çalışmasının doğru yapılmasını sağlayacaktır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi araç Araç giydirme/Araç kaplama işlemi için önce fotoğraflanır. Daha sonra net ölçüleri alınacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda Photoshop  adlı programda  çekilmiş olan fotoğraflar alınmış olan ölçüler yardımıyla araç ne1/1 ölçek haline getirilir. Bu durum dijital baskıda ve uygulama da hataya meal vermemizi sağlayacaktır. Araç Giydirme/Araç kaplama için photoshop ta aracın üzerine istenen marka , logo , slogan ve görsellerle Araç giydirme/Araç kaplama işleminin firma yetkililerinin bilgisi dahilinde amacına uygun bir reklam aracı haline getiriyoruz. Araç giydirme/Araç kaplama işleminin photoshop programıyla ilgili boyutu firma yetkililerinin onayı doğrultusun da son bulmuş olmaktadır. Bu aşamadan sonra Araç giydirme/ Araç kaplama işlemi için bilgisayar dan alınmış olan renkli çıktılar yardımıyla firma yetkililerinin imza/kaşe ile onayı alınır. Bu durum Araç giydirme /Araç kaplama işlemini uygulayan ve uygulattıran her iki firmayıda garanti altına alacak olup daha sonra ortaya çıkabilecek sorunları en başında ortadan kaldırmış olacaktır.

Araç  Giydirme İçin Grafik  Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar

Araç giydirme/Araç kaplama işleminde aracın üzerinde bulunan tüm ayrıntılar ( kapı kolları, stop lambaları, cam fitilleri, kanallar ). Göz önünde bulundurulmalıdır. Araç giydirme/Araç kaplama Grafik tasarımı yapılırken bu bölgelere olabildiğince  ürün fotoğrafı, firma  logosu, iletişim bilgileri, sloganlar gibi firma için önemli olan unsurlar  denk getirilmemelidir. Çünkü bu kısımlar Araç giydirme/Araç kaplama uygulaması esnasında kesilecek olduğundan reklam gerçek amacının dışına çıkacaktır. Bu nedenle Araç Giydirme/Araç kaplama işleminde profesyonel bir grafikerle çalışmanız daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Araç Giydirmede Kullanılan Folyo Çeşitleri

Araç Giydirme/Araç Kaplama konusunun temel unsuru kullanılan malzemedir. Aracına Araç Giydirme / Araç Kaplama  yaptırmak isteyen  firmaların en çok dikkat etmeleri gereken konu budur.

1. Cast Folyo

Araç Giydirme/Araç kaplama işleminde kullanılması gereken  ürün budur. Bu ürünün en önemli özelliği  Araç Giydirme/Araç kaplama işleminde kanallara , oluklara ve kavislere çok esnek olması dolayısı ile  rahat esnemesi ve daha fazla mukavemet sağlamsıdır. Özellikle araç yüzeyi kanallı ve oluklu ise Cast folyo kesinlikle olmasa olmazlar arasındadır. Cast Folyo haricinde ki diğer ürünlerde kanal ve oluklu yüzeylere ısıtılarak yapıştırılır. Ancak dış etkenlerdeki hava sıcaklığının artış ve azalış farklılıklarında kanal ve oluklu bölgelerden kalkmalar kesinlikle oluşacaktır.

2. Yarı Cast Folyo

Araç Giydirme / Araç Kaplama için kullanılacak bir diğer üründe  Yarı Cast olarak adlandırdığımız folyodur. Yarı cast üründe mukavemet anlamında Cast folyo kadar uzun ömürlüdür. Bu ürün Araç Giydirme /Araç Kaplama işleminde  kanallı  bölgelerde kullanılması çok sakıncalıdır. Yarı Cast Folyoları Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminde kanalsız araçlarda  kullanmak yerinde  bir karar olacaktır .

3. Düz Yüzey Folyosu

Araç Giydirme / Araç Kaplama en son tercih edilmesi gererken düz yüzey folyosudur. Adından da anlaşılacağı gibi sadece düz yüzeyli araçlarda tercih edilmesi gerekmektedir. Bu malzemenin dayanıklığını sağlamanın başlıca yolu üzerine laminasyonla kaplamaktır. Böylelikle araç üzerinde kalkma riski az da olsa engellenmeye yardımcı olacaktır.

Araç Giydirmede Kullanılmaması Gereken Laminasyon

Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminde kullanılan  Cast Folyonun üzerine istendiği taktirde dijital baskının dış etkenlerden korunmasını ve güneş ışınlarından daha az zarar görmesini sağlayan Laminasyon adını verdiğimiz ürün kullanılır. Laminasyon  Şeffaf bir malzeme olup dijital baskının uzun  ömürlü olmasını sağlar.  Araç Giydirme  / Araç Kaplama nın  değiştirilmek istendiği  zaman ( dijital baskının üzerindeki görsel , firma ismi ve slogan gibi. ) baskının kolay sökülmesine yardımcı olur.

Araç Giydirme İşinde Hangi Makineler Kullanılmalıdır ?

Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminde  baskı kalitesinin mükemmel olması gerekmektedir. Günümüz teknolojisinde istenildiği sürece yüksek kalitede baskı almak oldukça kolaydır. Araç Giydirme / Araç Kaplama işinde sıkıntı genellikle baskı kalitesinden ortaya çıkar. Bunu bertaraf etmenin en kolay yolu Aracınızı bu konu hakkında gerçekten profesyonel kişilere teslim etmekten geçer. Boran Reklam San.Tic.Ltd.Şti. olarak makina parkurumuz bu konunun üstesinden gelmeye yetecek kadar kalitelidir.

Araç Giydirme İşleminde Kullanılan Mürekkepler

Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminde kullanılacak olan mürekkepler solvent bazlı boya ile baskısı yapılmış malzeme kullanılarak yapılmalıdır Bildiğiniz üzere araç yollarda sürekli güneş ışığı , yağmur , çamur ve toz gibi bir çok etkene maruz kalmaktadır. Bu etkenlerin en başında araca ve Araç Giydirme/ araç kaplamaya zarar veren güneş ışığıdır.Güneş ışığı ultraviole ışınlar yaydığı için yeryüzündeki canlı veya cansız her maddenin rengini soldurur. Dijital baskı sektöründe Solvent Bazlı Mürekkepler ve Su Bazlı Mürekkepler olmak üzere iki çeşi mükrekkep kulanılmaktadır. Su bazlı mürekkeplerle  İç Mekan Baskı makinelarında kullanılmaktadır.Kesinlikle araç giydirmede kullanılmaz..Bunun iki sebebi vardır.Birincisi su bazlı mürekkeplerin ana maddesi su olduğundan dolayı herhangi bir sıvı maddeyle temas ettiği taktirde boyanın yok olmasıdır.İkincisi yapılmış olan baskının üzerine laminasyondahi kaplanmış olsa güneş ışınları karşısında bir hafta gibi kısa br sürede tüm görseller neredeyse yok olacak kadar solmuş olacaktır.Bu nedenlerden dolayı Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemlerinde
Solvent Bazlı Mürekkepler kullanılmalıdır. Solvent bazlı mürekkeplerde solma olayı baskı da kullanıllan mürekkebin kalitesine göre de değişkenlik gösterecektir. Boran Reklam San.Tic.Ltd.Şti. olarak Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemlerinde kullandığımız mürekkepler solvent bazlı olup solmama garantisi 1-3 yıl arasında değişkenlik gösterir. Ancak Araç yıkamada kullanılan kimyasal deterjanlar bu süreyi her yıkamadan sonra biraz daha hızlandırma sağlayacaktır. Bu durum kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Araç Giydirmenin Ömrü Nedir

Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminde  dayanıklılık ömrü kullanacağınız Cast Folyo ve boya kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu süre 1 yıldan 5 yıla kadar uzayabilir. Araç Giydirme / Araç Kaplama da dayanıklılık ömrünü uzatmak için yukarıdaki bilgi ve görüşlerimizi  dikkate almanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Dikkat etmediğiniz her detay  Araç Giydirme / Araç Kaplama ömrünün kısa veya uzun ömürlü olmasında direkt etken olacaktır.

Araç Filo Giydirme İşlemi

Filo halinde Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemi düşünüyorsanız, bağlantılı olduğunuz firmadan kullanılacak olan malzemelerin garanti belgelerini isteyiniz. Ayrıca temrin tarihi bu konu hakkında doğabilecek en önemli sorunlardan biridir.Öncelikle bir demo Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemi gerçekleştirin. Daha sonra çıkacak sonuç doğrultusunda yapmış olacağınız karşılıklı sözleşme ile diğer araçlarınızı  Araç Giydirme /Araç Kaplama işlemi için firmaya teslim ediniz.

Araç Giydirmenin Reklam Etkisi

Çok  farklı reklam yöntemleri  vardır.  Bunların bazılarıTelevizyon, Radyo, Gazete, Dergi, Billboard, Tabela,Yol Panosu ,Totem Tabela Yönlendirme  Levhası, Araç Giydirme / Araç Kaplama, diye sıralanabilir. Bu reklamların amaçları farklı farklıdır. İşin maliyet boyutunu ve istenen amaca en kısa yoldan ulaşmak amaçlı en iyi reklamlardan biride Araç Giydirme / Araç Kaplamadır. Araç üzerine uygulanan  Reklam her daim yollarda hareket halinde olduğundan dolayı farklı ilçelerde ve hatta şehirlerde biraz daha detaylı düşünürsek dönem dönem yurt dışında bile olabilir. Bu durumda  Araç üzerine yaptırmış olduğunuz Araç Giydirme / Araç Kaplama reklamı en etkili ve en uygun fiyatlı  yöntem olarak sıralamada bulunur. Hemen hermen her firma Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemi ile tanışmış olup , Araç Giydirme / Araç Kaplama yaptırmayanların firma sayısı her geçen gün daha da azalmaktadır.

Araç Giydirme İçin Yasal İzinler

Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemini yaptırmadan önce Yasal izinleri almanız gerekmektedir. Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminizi  Bilgisayar ortamında tasarımını yaptırdıktan sonra ,almış olduğunuz  renkli çıktı ile  birlikte bağlı olduğunuz İlçenin Belediye başkanlığına  gidip Reklam vergisini yatırmak durumundasınız. Ödeyeceğiniz bu vergi bir yıl süreli olup Araç üzerinde reklamınız kaldığı sürece her yıl tekrardan ödemeniz gerekmektedir. Ödediğiniz vergi Araç üzerine uygulanması tasarlanan  reklamın m2 si ile hesaplanmaktadır.Her ilçe belediye başkanlığı farklı fiyat uygulamaktadırlar. Ödemiş olduğunuz vergi makbuzu size daha sonra muayene istasyonunda gerekli olacaktır. Ayrıca aracınız Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra muayene istasyonuna  gitmesi gerekmektedir. Bu gerekçeyle almış olduğunuz renkli çıktıyla Araç Giydirme / Araç Kaplama işlemine başlamadan önce muayene istasyonuna gidip yapılacak olan uygulamanın yasal olup olmadığının onayını öğrenmek size hem nakit hem de vakit kazandıracaktır.

Araç Giydirmenin Püf Noktaları

Araç Giydirme / Araç Kaplama işleminin uygulamasına  aracın yan arka kısımından önlere doğru folyoyu yapıştırmak gerekmektedir. Böylece ikinci parçayı yapıştırdığımızda Folyo ilk parçanın   üzerine bineceğinden (maksimum  1cm. bindirme payı) rüzgar herhangi bir zarar vermeyecektir. Aksi taktirde  önden arkaya doğru uygulama yapılırsa araç  seyir halindeyken ek yerinden rüzgara maruz kalacak olup ,  zamanla ek yerlerinde kalmalar yapmaya başlıyacaktır.
Araç Giydirme / Araç Kaplama uygulamasına başlamadan önce  sökülmesi gereken  parçaları sökmek  ( Cam çıtaları , Plaka, Farlar ,Yan sinyaller , Yan çıtalar, gibi. ) hem uygulamayı kolaylaştıracak , hem de dijital baskıyı kesmeden uygulayıp daha sonra söktüğünüz parçaları üzerine monte ettiğinizden dolayı Cast folyonun kalkma olasılığını minimuma indirmiş olmamızı sağlayactır.  Araç Giydirme  / Araç Kaplama da Cast folyoyu  uygularken  çok esnetmeden uygulsamak daha yaralı olacaktır. Dijital baskıyı her zaman fazla baskı uygulama da  kolaylıklar getirecektir.

Benzer Yazılar

Bay Kardeşler Araç Giydirme ve Araç Kaplama

Bay Kardeşler Araç Giydirme ve Araç Kaplama

Bay Kardeşler firmasına yapılmış olan Araç Giydirme & Araç Kaplama işlemlerinin sıralanması. 1-Araç Giydirme ve Araç Kaplama yapılması için müşteri firmasından örnekler alınır 2-Araç Giydirme ve Araç Kaplama yapılacak araç.....

Seçim Aracı Kaplama Örnekleri

Seçim Aracı Kaplama Örnekleri

Genel ve yerel seçim dönemlerinde adayların halka ulaşabilmesi çok önemli. Adaylar sınırlı bir süre içerisinde seçim bölgelerinde mümkün olduğunca çok seçmene ulaşmak zorundadırlar. Seçmenler tarafından farkedilmenin en etkili yöntemi ise.....

Araç Giydirme – Eren Gıda – Renault Kango

Araç Giydirme – Eren Gıda – Renault Kango

Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) – Eren Gıda Boran Reklam olarak Araç giydirme ( araç kaplama ) işleminde yılların tecrübesiyle hizmet vermekteyiz. Ayrıca cephe giydirme ( cephe kaplama ).....

yorumlar kapalı.