ana sayfa > Araç Giydirmede İşçiliğin Önemi > Araç Giydirmede İşçiliğin Önemi

Araç Giydirmede İşçiliğin Önemi

Araç Giydirmede İşçiliğin Önemi

Araç Giydirme / Araç kaplama işlemi tecrübe ve kalite isteyen bir iştir. Araç giydirme işleminde malzeme ve baskı kalitesi kadar işçiliğin önemi de büyüktür. Araç giydirme işlemi öncesinde aracın iyi temizlenmesi, aracın toz, çamur, zift vb. etkenlerden arındırılması gerekir. Aksi taktirde araca yapıştırılacak cast folyo tam yapışmayacak, rüzgar, tazyikli su gibi etkenler folyonun açma yapmasına neden olacaktır.

Araç giydirme işleminde Cast folyonun aracın arka yan kısımlarından ön kısımlarına doğru uygulanması gerekir. Bunun sebebi ise Araç giydirme işleminde kullanılan cast folyonun bindirme paylarının geride kalmasını sağlamaktır. Bu yöntemle aracın yolda ilerlerken marus kalacağı rüzgarın folyo ek yerlerini kaldırmasını engellenecektir.

Ayrıca Araç giydirmede kullanılan Cast folyonun çok fazla esnetilmeden yapıştırılması gerekir. Malzemenin fazla esnemesi ömrünü kısalttığı gibi malzemenin kalkma, çatlama gibi sorunlar çıkarmasına da neden olabilir.

Araç giydirme işleminde aracın kanal, oluk gibi girinti ve çıkıntılı yerlerine cast folyonun fön aracılığıyla ısıtılarak yapıştırılması gerekir. Araç kanallarına malzemenin kalkmayacak şekilde iyi yapıştırıldığından emin olunmalıdır.

Araç giydirme / Araç kaplama işleminde son yapılacak işlemlerden birisi ise aracın bazı bölümlerinin fön ve keçe kullanılarak cast folyonun araç üzerinde kemikleşmesini sağlamaktır. Bu işlem cast folyonun açma yapmamasına yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

yorumlar kapalı.